Skleněný obklad kuchyně, skleněná pracovní deska, dřevo

JEDNOBAREVNÁ LESKLÁ PRACOVNÍ DESKA

Skleněná pracovní deska je v posledních letech obrovským fenoménem zejména v zemích, které jsou co se designu týká daleko před Českou republikou. Pracovní desky ze skla jsou ohromným fenoménem, který pozvedne i kuchyni nižší nebo střední třídy o několik úrovní výše. Tvrzené sklo je jak tepelně tak mechanicky velmi odolné takže ve většině vlastností překonává umělé kamení.

Skleněná pracovní deska černá kuchyně

Výrobě pracovní desky předchází výroba kaleného skla. Základní surovinou je ploché stavební sklo, které se musí opracovat na daný rozměr s veškerými výřezy a otvory. Dále jde sklo, ze kterého bude vyrobena kuchyňská pracovní deska, do kalicí pece. Zde se nejprve ohřeje na vysokou teplotu, která anuluje veškeré pnutí ve skle. Pak se sklo prudce zchladí (proces kalení). Kalením se ve skle vytvoří nové rovnoměrné pnutí a změní se krystalická mřížka. Tím kalené sklo dostane své tepelné i mechanické vlastnosti. Kalené sklo je díky své změněné strukturální mřížce desetinásobně pevnější a pružnější než sklo nekalené a proto vhodné pro výrobu pracovní desky do vaší kuchyně. Dle norem vydrží nekalené sklo teplotní rozdíl 35 °C a kalené sklo 250 - 300 °C.

Skleněná pracovní deska čirá kuchyně

Skleněná pracovní deska bílá kuchyně

 

Materiály / barevnost

Float lesk – tvrzené sklo s lehkým zelenkavým nádechem

Diamant lesk – tvrzené sklo, které je až o 80% vyčištěné od zelenkavého nádechu a je vhodné na světlejší barvy dodáváme ze standardu vzorkovnic RAL, NCS lze použít metalické barvy nebo námi nabízené barvy s efektem napodobeniny mramorů fládry a další. Nebo namícháme barvu přesně podle Vámi dodaného vzorku

 

Údržba a vlastnosti

Skleněné pracovní desky se vyznačují zejména výbornou údržbou. Další nespornou výhodou je velká mechanická i tepelná odolnost až 300°C. Díky neporéznosti mají skleněné obklady výbornou omyvatelnost. Lze udržovat i nejlevnějšími čistícími prostředky. Skleněné obklady a skleněné pracovní desky jsou vhodné pro alergiky díky tomu, že tvoří dokonalé antibakteriální prostředí.

 

Technický popis

kuchyňské pracovní desky technický popis

Minimální rozměry a šířky stěn

a

Minimální rozměr od hrany skla k výřezu

50 mm

b

Minimální rozměr od hrany skla k výřezu

150 mm

c

Minimální rozměr od hrany skla k otvoru

50 mm

 

Maximální rozměry

y

x

Float lesk v tloušťce 8, 10, 12, 15, 19 mm

4200 mm

1600 mm

Diamant lesk v tloušťce 8, 10, 12 mm

4200 mm

1600 mm

 

faseta pracovní desky

Faseta u pracovní desky

Faseta je v šíři 10 – 20 mm vždy v lesklé variantě.
pracovni_deska
 
montáž varné desky skleněný obklad

Pracovní desky a montáž varné desky

Do kuchyňské pracovní desky běžně instalujeme „horní montáží“ plynové i sklokeramické i varné desky.

pracovni_deska
 
hrany kuchyňské pracovní desky

PRacovní desky a jejich hrany

Pracovní desky jsou s hranou buď leštěnou, nebo matnou. Hrany pracovní desky jsou vždy dokonale opracovány po celé jejich délce a jsou s fasetou na obou stranách v rozměru 1 – 2 mm.

pracovni_deska
 
montáž dřezu pracovní desky ze skla

Pracovní desky a montáž dřezu

Dřez lze u pracovní desky uchytit spodní montáží. Pro tento typ uchycení musí být spodní korpusy kuchyňských skříněk zavřeny podkladovým laminem.

pracovni_deska
 
odkapové žlábky skleněné pracovní desky

Pracovní desky a odkapové žlábky

Odkapové žlábky tvaru „U“ lze u pracovní desky vyfrézovat v celkové délce 20 – 60 cm jak v matné, tak v lesklé variantě.

pracovni_deska
 
přesah skleněné pracovní desky

Pracovní desky a řešení přesahu

Přesah skla pracovní desky přes podkladové lamino je variabilní. Pracovní desky lze ukončit zároveň s podkladovým laminem. Další možností je nechat přesah pracovní desky i několik desítek centimetrů, dle individuálních představ zákazníků a v souladu s designem kuchyně.

pracovni_deska
 
spojení pracovní desky ze skla

PRacovní desky a jejich spojení

Pracovní desky jsou spojovány lepením. Spoje svou ve tvaru písmene „V“, které vznikne spojením drobné fasety. Spoj je viditelný, působí však velmi esteticky, proto si ho můžeme dovolit přiznat.

pracovni_deska
 

Postup montáže

Před montáží musí mít každá kuchyně uzavřené korpusy, do kterých osazujeme dřez a baterii. Korpusy lze mít s pevnou půdou již od výrobce nebo je možné dodat kompaktní lamino, do kterého můžeme osadit veškeré potřebné komponenty. Kompletní provedení pracovních desek od zaměření přes výběr materiálu zařizuje naše firma. Před zaměřením je třeba mít pouze postavené korpusy kuchyně a horní skříňky. Maximální rozměr pracovní desky jsme schopni dodat až do délky 4m.

Do předpřipravené kuchyně s uzavřenými korpusy technici vyříznou a vyfrézují otvory na varnou desku, baterii a samozřejmě i dřez. Po dokonalém spasování všech komponent se vše přilepí tak, aby bylo docíleno co nejmenších spár. Vždy dbáme pečlivě na to, aby všechny spáry byli funkční a nikde nezateklo ani elementární množství vlhkosti. Všechny spáry jsou dokonale vodotěsné a nejsou příliš markantní.

 

barva Materiály / barevnost ruka Údržba / vlastnosti popis Technický popis / postup