Zhotovitel :
Barevná skla, s.r.o. zapsaná v obchodním rejstříku vedeného Městským soudem v Praze v oddíl B, vložka 1982 se sídlem v Praze 4, Družstevní ochoz 30, PSČ 140 00,IČO: 27185834,DIČ: CZ-27185834;
Skleněné obklady s.r.o zapsané v obchodním rejstříku vedeného Městským soudem v Praze v oddíl C, vložka 151295 se sídlem v Praze 4, Družstevní ochoz 30, PSČ 140 00,IČO: 28889347,DIČ: CZ-28889347;
Předmět smlouvy
Termín zhotovení
Cena
Platební podmínky
Údržba skla
NEVHODNÉ ČISTÍCÍ PROSTŘEDKY A POSTUPY
Pro čištění skel jsou naprosto nevhodné všechny velmi zásadité čistící prostředky, stejně jako
prostředky obsahující silné kyseliny, zvláště kyselinu fluorovodíkovou nebo její deriváty. Tyto čistící
prostředky, které jsou v současnosti na trhu, napadají povrch skla a vedou k nenapravitelnému
poleptání.
Záruční podmínky
Soupis záruk:
- 7 let na stálost materiálu skla ESG, vyjma mechanického poškození
- 7 let na montáž
- 2 roky na utěsnění spár silikonem – pouze u kalených skel s barvou a spár do 3mm
- 2 roky na barevnou stálost a skla s fototiskem
5.Zhotovitel odpovídá za případnou škodu způsobenou v průběhu montáže na objednatelově majetku za předpokladu, že škoda byla výlučně způsobena zhotovitelem. Právo na škodu musí být uplatněno do 3 dnů od ukončení montáže jinak nárok zaniká.
Vypršela-li záruční doba – záruka zanikla. Právo na reklamaci zaniká posledním dnem reklamační lhůty. Vada vznikla nevhodným používáním.Vada vznikla nedodržením pokynů stanovených zhotovitelem.Vada vznikla neodbornou instalací, zacházením, obsluhou, manipulací nebo zanedbáním péče.Vada vznikla provedením neoprávněného zásahu do předmětného díla či jiných úprav bez svolení zhotovitele.
7.Objednatel při uplatnění záruky má právo:
Jde-li o vadu odstranitelnou, právo na bezplatné, řádné a včasné odstranění vady, právo na výměnu vadného zboží nebo vadné součásti, není-li to vzhledem k povaze vady úměrné, a není-li takový postup možný, právo na přiměřenou slevu z kupní ceny.
Reklamační řád
Na kupujícího, který není spotřebitelem, může zhotovitel aplikovat přiměřeně tento reklamační řád, jinak se práva plynoucí z odpovědnosti za vady řídí uzavřenou smlouvou a obchodním zákoníkem.
Rozpor s objednávkou.
V případě, že věc při převzetí objednatelem není ve shodě s objednávkou má objednatel právo na to, aby prodávající bezplatně a bez zbytečného odkladu věc uvedl do stavu odpovídající objednávce, a to podle požadavku objednatele buď výměnou věci, nebo její opravou; není-li takový postup možný, může objednatel požadovat přiměřenou slevu z ceny předmětu díla. To neplatí, pokud kupující před převzetím díla o rozporu s objednávkou věděl nebo rozpor s objednávkou sám způsobil.
Vyřízení reklamace
Reklamace není důvodem k nepřevzetí, nezaplacení díla
Souhlas s podpisem přes dotykový displej
Podepsáním objednávky pomocí dotykového displeje kupující stvrzuje, že souhlasí s tímto podpisem a že se seznámil s reklamačním řádem a těmito Všeobecnými obchodními podmínkami a že s nimi souhlasí. Po podpisu na dotykový displej bude objednateli neprodleně odesláno elektronickou poštou veškeré záznamy, výkresy, cenová nabídka včetně ním podepsaný objednávkový formulář, všeobecné obchodní podmínky a se všemi přílohami týkající se dané objednávky. V případě, že zde objednavatel najde rozpor s jeho přesvědčením o objednávce má právo do tří dnů udělat změnu v objednávce, změna musí být proveditelná a technicky možná ze strany dodavatele. A však toto musí udělat písemně nejlépe odpovědí na daný email info@barevnaskla.cz . Pokud tak v daném termínu neudělá, považuje se objednávka a veškeré přílohy za schválené v plném rozsahu.
Ostatní ujednání
-V situacích, které neupravují tyto obchodní podmínky se vztah objednatel a zhotovitel a zhotovitel řídí platnými právními úpravami, především Obchodním a Občanským zákoníkem.
-Objednáním zboží objednatel akceptuje nákupní řád a reklamační řád, vystavený objednatelem.
-Za neodebrané zboží (není li dohodnuto jinak) jeden kalendářní měsíc od vyzvání zhotovitelem má zhotovitel právo vystavit účetní doklad pro doplacení celé zakázky a tuto pohledávku vymáhat. V případě že objednatel nadále zboží neodebere po dobu dalších třech měsíců může zhotovitel toto zboží ekologicky zlikvidovat , a však nárok zhotovitele na vymáhání dlužné částky tímto nezaniká.
. -Upozorňujeme, že veškeré nesplacené pohledávky (neuhrazené smluvní pokuty) budou podstoupeny k vymáhání včetně všech nákladů s tím spojených.
.
Tolerance a odchylky
Zhotovitel si vyhrazuje mezeru mezi jednotlivými skly a nebo okolními předměty 3mm. Zhotovitel neručí za mezery větší 3mm vzniklé nerovností zdí a okolních předmětů.
Tisk motivu na sklech může mít odchylku 1-3 mm a proto vzor mezi jednotlivými skly nemusí navazovat.
Hrany skel ve vnitřních výřezech nelze leštit, respektive hrana v radiusu nelze vyleštit.
Vlastnosti kaleného a nekaleného skla
Základní surovina je ploché stavební sklo, které se musí opracovat na daný rozměr s veškerými výřezy a otvory.Následně sklo putuje do kalící pece kde se anuluje veškeré pnutí. Pak se sklo prudce zchladí (proces kalení). Kalením se ve skle vytvoří nové rovnoměrné pnutí a změní se krystalická mřížka. Tím kalené sklo dostane své tepelné i mechanické vlastnosti.
Vzhledem k malým rozměrům není technicky možné některá skla kalit, proto mohou být dodána v nekaleném provedení.
U nekaleného skla se setkáváme s menší mechanickou odolností. Nekalené sklo je velmi náchylné na prasknutí u výřezu, děr a na průhyb.
Kalené sklo je díky své změněné strukturální mřížce deseti násobně pevnější a pružnější. Dle norem je tepelná odolnost pro nekalené sklo rozdíl 30°C a kalené sklo 250-300 °C. Barva na skle má tepelnou odolnost nižší a pokud je přímo konfrontována s ohněm může se poškodit.
Směrnice pro posouzení vizuální kvality ESG
Tato směrnice platí pro tepelně tvrzené ploché tabulové bezpečností sklo (ESG) pro aplikaci ve stavebnictví.
Tepelně tvrzené tabulové bezpečností sklo ve smyslu této směrnice se vyrábí tak, že se sklo zahřeje nad stanovenou teplotu a potom se rychle kontrolovaně ochladí, čímž vzniká ve skle trvale rozdělené pnutí, které sklu propůjčí zvýšenou odolnost vůči mechanickým a tepelným pnutím. V případě poškození vzniká typická struktura lomu – krakovitost s mnoha malými úlomky.
Oblast platnosti
Touto směrnicí se posuzuje vizuální kvalita tabulového bezpečnostního skla (ESG) pro aplikaci ve stavebnictví. Posouzení probíhá podle níže popsaných zásad kontroly s pomocí následujících tabulek a údajů. Hodnotí se zbylá světlá plocha skla v zabudovaném stavu.
Zkouška
Obecně je u zkoušky směrodatný průhled tabulí a ne pohled shora na tabuli. Přípustnost odchylek, které byly zpozorovány při zkoušce, se určuje podle příslušných tabulek.
Chyby velikosti £ 0,5 mm u skla float bíle ve hmotě zabarveného se nezohledňují.
Chyby velikosti £ 1,0 mm u zrcadlového surového skla a litého skla vždy bílého a jako hmota zabarveného se nezohledňují.
Závady z výrobního procesu zrcadlového skla, kterým nelze vždy zabránit, jako např. porušené pole ve formě vměstků, nesmějí být zpravidla svým polem větší než 3 mm.
Zkouška se provádí podle následujících norem:DIN 1249, vydání 1973 (mezitím staženo)
Zkouška se provádí tím způsobem, že: vzdálenost pozorovatele od skla je minimálně 1 m,
u zrcadlového surového skla a litého skla, vždy čirého a probarveného ve hmotě ve vzdálenosti 1,5 m ve výšce středu tabule.
Průhled by se měl posuzovat z úhlu pozorování, který odpovídá běžnému užívání prostoru. Zpravidla se nabízí vertikální způsob pozorování. Kontrola se provádí při intenzitě světla odpovídající difuznímu dennímu světlu.
Směrnice pro posouzení vizuální kvality lakovaného skla a skla s fototiskem
Oblast platnosti
Tato směrnice platí pro posouzení vizuální kvality skel, které jsou po celé ploše nebo jen částečně lakované nebo s potiskem a které se vyrábí nánosem na tabulové bezpečnostní sklo nebo tepelně zpevněné sklo.
K posouzení vhodnosti výrobků je zapotřebí seznámit výrobce s konkrétní oblastí aplikace. To se týká zejména následujících údajů:
- vnitřní použití
- požadavky na HST podle TRVL 9/98 a seznam stavebních předpisů pro potištěné lakované
nebo emailované ESG
- použití v oblasti průhledu
(pozorování z obou stran, např. příčky, fasády atd.)
- použití s přímým osvětlením zezadu
- kvalita hrany a event. volné pohledové hrany
(pro volné hrany musí být druh hrany obroušen nebo vyleštěn)
- další zpracování monotabulí na izolační sklo nebo VSG
(jen povolené barvy)
- referenční bod u skel se sítotiskem
Pokud se spojí lakovaná skla a/nebo skla s potiskem na VSG a/nebo na izolační sklo, posuzuje se každá tabule jednotlivě (jako monotabule).
Vysvětlivky/upozornění /pojmy
Lakovaná skla a skla s potiskem
Povrch skla se lakuje po celé ploše různými druhy nanášení. Barva se pozoruje vždy tabulí skla bez laku tak, že vlastní barva skla ovlivňuje tón barvy. Při předpokládaném pozorování z obou stran doporučujeme vzorkování 1 : 1.
Lakovaná strana se zabuduje zpravidla jako povětrnostně odvrácená strana. Ostatní druhy použití vyžadují dohody.
lakovaná nebo potištěná skla vykazují vždy podle výrobního postupu a podle barvy více nebo méně vysokou hodnotu zbytkového prostupu světla a nejsou proto neprůsvitné. Světlé barvy mají vždy vyšší prostup světla než tmavé barvy. Při velkých rozdílech jasu nebo vysoké intenzitě světla (denní světlo) mezi normální stranou pozorování a zadní stranou vystupují viditelně při pozorování ze zadní strany optické světle tmavé odstíny uvnitř tabule.
Těmto odstínům nelze zabránit ze strany výrobně technické, protože jsou podmíněny tolerancemi tloušťky vrstvy. Mohou být ale vnímány rušivě, když je možné nebo se předpokládá pozorování z obou stran.
Aplikace v oblasti průhledu (pozorování z obou stran) je nutno odsouhlasit vždy s výrobcem, protože lakovaná skla nejsou obecně vhodná pro aplikace osvětlené zezadu. V závislosti na výrobním postupu vyplývají zvláštnosti a rozdíly vzniklé v důsledku nerovnoměrného rozložení vrstvy stříkané barvy.
Posouzení barevného dojmu lakovaného skla i skla s tiskem
Barevné odchylky nelze zásadně vyloučit, protože mohou být podmíněny několika vlivy, kterým nelze zabránit. Na základě níže uvedených vlivů může převládat za určitých světelných poměrů a způsobu pozorování znatelný barevný rozdíl mezi dvěma tabulemi, který může pozorovatel hodnotit velmi subjektivně jako „rušivý“ nebo také „nerušivý“.
Posuzování skel s fototiskem
Barevné odchylky nelze zásadně vyloučit, protože mohou být podmíněny několika vlivy, kterým nelze zabránit. Drobné vady jako smítko prachu pod laminací či pigmentová skvrna v tisku, které nejsou naskupené a jedná se o ojedinělí úkaz se nezohledňují. Kvalita tisku jako ostrost, zrňitost a barevnost je vždy přímo úměrná kvalitě dodaných nebo vybraných tiskových dat z internetu.
Obecně platí že dojem z pozorovaného skla je subjektivní a závislý na mnoha faktorech, přičemž nejdůležitojší je úhel pozorování a barevnost světelného spektra dopadající na tabuly skla.
UPOZORŇENÍ : Skla s fototiskem se nedoporučují dávat do bezprostřední blízkosti varných desek vzláště pak plynových. Na poškození přímím teplem u skel s fototiskem se nevztahuje záruka a tato instalace je vždy na osobní riziko zákazníka.
Maximální rozměr skla s fototiskem může být 3200x1600mm (větší rozměr je nutné konzultovat)
Drobné vady:
Jednotka M2 |
Vlasové škrábance Nerozpoznatelné nehtem |
Uzavřené tažné bubliny |
Uzavřené kuželovité bubliny |
Krystalické vměstky |
Ploché poškození okraje - *sám. hrana |
Lehké mušle – *sám.hrana |
Na 1 m2 plochy skla |
Přípustné na celkové ploše
|
Délka £ 20 mm Šířka £ 1 mm přípustné 1 ks/ m2 Délka £ 10 mm Šířka £ 1 mm
přípustné na celk. ploše, ne však v nakupené formě |
3 mm až 5 mm 1 ks/ m2
£ 3 mm
přípustné na celk. ploše, ne však v ne nakupené formě |
£ 3 mm až 5 mm
přípustné na celk. ploše, ne však v nakupené formě |
Přípustné* |
Přípustné* |
* = ne hlubší než 15 % tloušťky tabule drobné vtisky v povrchu kaleného skla, které není možné technologií výroby a výrobním procesem vyloučit.Tato skutečnost je také uváděna v normě ČSN EN 12150-1 odd. 9 a v příručce pro tolerance vydané společenstvím Evropských Výrobců a Zpracovatelů skla.
|
Kontroly
Posuzování vizuální kvality emailovaných skel a skel se sítotiskem, lakované se provádí ze vzdálenosti minimálně 1 m a z úhlu pozorování 90 ° k povrchu při normálním denním světle bez přímého slunečního záření nebo protisvětla a bez umělého osvětlení. Pozoruje se vždy strana bez emailu, sítotisku, lakovaná příp. u skel, která byla objednána pro oblast průhledu, probíhá pozorování z obou stran. Za zkušební tabulí se nachází ve vzdálenosti 50 cm matově šedé pozadí nepropouštějící světlo. Chyby se přitom nesmějí označit.
Chyby, které nejsou z této vzdálenosti rozpoznatelné, se nehodnotí.
Posouzení barevného dojmu
Barevné odchylky nelze zásadně vyloučit, protože mohou být podmíněny několika vlivy, kterým nelze zabránit. Na základě níže uvedených vlivů může převládat za určitých světelných poměrů a způsobu pozorování znatelný barevný rozdíl mezi dvěma emailovanými tabulemi, který může pozorovatel hodnotit velmi subjektivně jako „rušivý“ nebo také „nerušivý“.
Posuzování skel s fototiskem
Barevné odchylky nelze zásadně vyloučit, protože mohou být podmíněny několika vlivy, kterým nelze zabránit. Drobné vady jako smítko prachu pod laminací či pigmentová skvrna v tisku, které nejsou naskupené a jedná se o ojedinělí úkaz se nezohledňují. Kvalita tisku a zrňitosti je vždy přímo úměrná kvalitě dodaných tiskových dat.
UPOZORŇENÍ : Skla s fototiskem se nedoporučují dávat do bezprostřední blízkosti varných desek vzláště pak plynových. Na poškození přímím teplem u skel s fototiskem se nevztahuje záruka a tato instalace je vždy na osobní riziko zákazníka.
Více informací a podrobný popis tolerancí a kvality naleznete na :
www.securit-partner.de www.climalit.de
Prohlášení o schodě
Pro základní skla platí následující normativní základy :
DIN EN 572, část 1 - Základní výrobky z vápenato-sodného skla
část 1 – Definice a všeobecné fyzikální a mechanické vlastnosti
(částečná náhrada za DIN 1249 část 10)
DIN EN 572, část 2 - Sklo ve stavebnictví
Základní výrobky z vápenato-sodného skla
část 2 – Sklo float
(náhrada za DIN 1249 část 3)
DIN EN 572, část 3 - Základní výrobky z vápenato-sodného skla
část 3 – Leštěné drátosklo
DIN EN 572, část 4 - Základní výrobky z vápenato-sodného skla
část 4 – Plavené ploché sklo (náhrada za DIN 1249 část 1)
DIN EN 572, část 5 - Základní výrobky z vápenato-sodného skla
část 5 – Ornamentní sklo (společně s DIN EN 572 část 6, náhrada za DIN 1249 část 4)
DIN EN 572, část 6 - Základní výrobky z vápenato-sodného skla
část 6 – Ornamentní drátosklo (společně s DIN EN 572 část 5, náhrada za DIN 1249 část 4)
DIN EN 12150-1/-2, DIN 1249, část 12.
EN 12150 Sklo ve stavebnictví – Termicky kalené tabulové bezpečnostní sklo
DIN 1249 T 11 Sklo ve stavebnictví – Hrany skla
EN 1863 Sklo ve stavebnictví – Tepelně zpevněné sklo
DIN 1249 T 12 pro LW ISO a LW MONO
EN DIN 14179; DIN 18516-4, DIN EN 1863-1/-2
DIN EN 12150 pro tabulové bezpečnostní sklo
DIN EN 1863 pro tepelně zpevněné sklo
DIN EN 13024-1/-2 pro tabulové tepelně tvrzené bezpečnostní sklo
EN BS 6206, DIN EN ISO 12543
Z výše uvedených norem lze vyčíst mezní odchylky tloušťky skla pro různé produkty ze skla.
Dále jsou zde popsány požadavky na kvalitu a také na optické a viditelné vady základních výrobků ze skla.
Ekologie- Prohlášení o ekologické likvidaci skleněných střepů
Glassolutions CZ, s.r.o zajišťuje pro Společnost Barevná skla s.r.o. prostřednictvím svých smluvních partnerů recyklaci nebo ekologickou likvidaci všech skleněných střepů které produkuje.
Recyklaci provádí spol. SPL RECYCLING,a.s. www.splrecycling.cz
Minimální část střepů, které nejdou zrecyklovat, likviduje jako odpad kategorie 10 11 12 spol Sita CZ a.s., provoz Brno www.sita.cz
podrobnosti k tomuto vyjádření na požádání rádi poskytneme
Potravinářská nezávadnost - bezpečnostní listy, bezolovnaté barvy
Bezpečnostní list obsahuje údaje potřebné pro zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a ochrany životního prostředí. Uvedené údaje odpovídají současnému stavu vědomostí a zkušeností a jsou v souladu s platnými právními předpisy.
Více informací a podrobný popis na vyžádání
Zhotovitel :
Barevná skla, s.r.o. zapsaná v obchodním rejstříku vedeného Městským soudem v Praze v oddíl B, vložka 1982 se sídlem v Praze 4, Družstevní ochoz 30, PSČ 140 00,IČO: 27185834,DIČ: CZ-27185834;
Skleněné obklady s.r.o zapsané v obchodním rejstříku vedeného Městským soudem v Praze v oddíl C, vložka 151295 se sídlem v Praze 4, Družstevní ochoz 30, PSČ 140 00,IČO: 28889347,DIČ: CZ-28889347;
Předmět smlouvy
Termín zhotovení
Cena
Platební podmínky
Údržba skla
NEVHODNÉ ČISTÍCÍ PROSTŘEDKY A POSTUPY
Pro čištění skel jsou naprosto nevhodné všechny velmi zásadité čistící prostředky, stejně jako
prostředky obsahující silné kyseliny, zvláště kyselinu fluorovodíkovou nebo její deriváty. Tyto čistící
prostředky, které jsou v současnosti na trhu, napadají povrch skla a vedou k nenapravitelnému
poleptání.
Záruční podmínky
Soupis záruk:
- 7 let na stálost materiálu skla ESG, vyjma mechanického poškození
- 7 let na montáž
- 2 roky na utěsnění spár silikonem – pouze u kalených skel s barvou a spár do 3mm
- 2 roky na barevnou stálost a skla s fototiskem
5.Zhotovitel odpovídá za případnou škodu způsobenou v průběhu montáže na objednatelově majetku za předpokladu, že škoda byla výlučně způsobena zhotovitelem. Právo na škodu musí být uplatněno do 3 dnů od ukončení montáže jinak nárok zaniká.
Vypršela-li záruční doba – záruka zanikla. Právo na reklamaci zaniká posledním dnem reklamační lhůty. Vada vznikla nevhodným používáním.Vada vznikla nedodržením pokynů stanovených zhotovitelem.Vada vznikla neodbornou instalací, zacházením, obsluhou, manipulací nebo zanedbáním péče.Vada vznikla provedením neoprávněného zásahu do předmětného díla či jiných úprav bez svolení zhotovitele.
7.Objednatel při uplatnění záruky má právo:
Jde-li o vadu odstranitelnou, právo na bezplatné, řádné a včasné odstranění vady, právo na výměnu vadného zboží nebo vadné součásti, není-li to vzhledem k povaze vady úměrné, a není-li takový postup možný, právo na přiměřenou slevu z kupní ceny.
Reklamační řád
Na kupujícího, který není spotřebitelem, může zhotovitel aplikovat přiměřeně tento reklamační řád, jinak se práva plynoucí z odpovědnosti za vady řídí uzavřenou smlouvou a obchodním zákoníkem.
Rozpor s objednávkou.
V případě, že věc při převzetí objednatelem není ve shodě s objednávkou má objednatel právo na to, aby prodávající bezplatně a bez zbytečného odkladu věc uvedl do stavu odpovídající objednávce, a to podle požadavku objednatele buď výměnou věci, nebo její opravou; není-li takový postup možný, může objednatel požadovat přiměřenou slevu z ceny předmětu díla. To neplatí, pokud kupující před převzetím díla o rozporu s objednávkou věděl nebo rozpor s objednávkou sám způsobil.
Vyřízení reklamace
Reklamace není důvodem k nepřevzetí, nezaplacení díla
Souhlas s podpisem přes dotykový displej
Podepsáním objednávky pomocí dotykového displeje kupující stvrzuje, že souhlasí s tímto podpisem a že se seznámil s reklamačním řádem a těmito Všeobecnými obchodními podmínkami a že s nimi souhlasí. Po podpisu na dotykový displej bude objednateli neprodleně odesláno elektronickou poštou veškeré záznamy, výkresy, cenová nabídka včetně ním podepsaný objednávkový formulář, všeobecné obchodní podmínky a se všemi přílohami týkající se dané objednávky. V případě, že zde objednavatel najde rozpor s jeho přesvědčením o objednávce má právo do tří dnů udělat změnu v objednávce, změna musí být proveditelná a technicky možná ze strany dodavatele. A však toto musí udělat písemně nejlépe odpovědí na daný email info@barevnaskla.cz . Pokud tak v daném termínu neudělá, považuje se objednávka a veškeré přílohy za schválené v plném rozsahu.
Ostatní ujednání
-V situacích, které neupravují tyto obchodní podmínky se vztah objednatel a zhotovitel a zhotovitel řídí platnými právními úpravami, především Obchodním a Občanským zákoníkem.
-Objednáním zboží objednatel akceptuje nákupní řád a reklamační řád, vystavený objednatelem.
-Za neodebrané zboží (není li dohodnuto jinak) jeden kalendářní měsíc od vyzvání zhotovitelem má zhotovitel právo vystavit účetní doklad pro doplacení celé zakázky a tuto pohledávku vymáhat. V případě že objednatel nadále zboží neodebere po dobu dalších třech měsíců může zhotovitel toto zboží ekologicky zlikvidovat , a však nárok zhotovitele na vymáhání dlužné částky tímto nezaniká.
. -Upozorňujeme, že veškeré nesplacené pohledávky (neuhrazené smluvní pokuty) budou podstoupeny k vymáhání včetně všech nákladů s tím spojených.
.
Tolerance a odchylky
Zhotovitel si vyhrazuje mezeru mezi jednotlivými skly a nebo okolními předměty 3mm. Zhotovitel neručí za mezery větší 3mm vzniklé nerovností zdí a okolních předmětů.
Tisk motivu na sklech může mít odchylku 1-3 mm a proto vzor mezi jednotlivými skly nemusí navazovat.
Hrany skel ve vnitřních výřezech nelze leštit, respektive hrana v radiusu nelze vyleštit.
Vlastnosti kaleného a nekaleného skla
Základní surovina je ploché stavební sklo, které se musí opracovat na daný rozměr s veškerými výřezy a otvory.Následně sklo putuje do kalící pece kde se anuluje veškeré pnutí. Pak se sklo prudce zchladí (proces kalení). Kalením se ve skle vytvoří nové rovnoměrné pnutí a změní se krystalická mřížka. Tím kalené sklo dostane své tepelné i mechanické vlastnosti.
Vzhledem k malým rozměrům není technicky možné některá skla kalit, proto mohou být dodána v nekaleném provedení.
U nekaleného skla se setkáváme s menší mechanickou odolností. Nekalené sklo je velmi náchylné na prasknutí u výřezu, děr a na průhyb.
Kalené sklo je díky své změněné strukturální mřížce deseti násobně pevnější a pružnější. Dle norem je tepelná odolnost pro nekalené sklo rozdíl 30°C a kalené sklo 250-300 °C. Barva na skle má tepelnou odolnost nižší a pokud je přímo konfrontována s ohněm může se poškodit.
Směrnice pro posouzení vizuální kvality ESG
Tato směrnice platí pro tepelně tvrzené ploché tabulové bezpečností sklo (ESG) pro aplikaci ve stavebnictví.
Tepelně tvrzené tabulové bezpečností sklo ve smyslu této směrnice se vyrábí tak, že se sklo zahřeje nad stanovenou teplotu a potom se rychle kontrolovaně ochladí, čímž vzniká ve skle trvale rozdělené pnutí, které sklu propůjčí zvýšenou odolnost vůči mechanickým a tepelným pnutím. V případě poškození vzniká typická struktura lomu – krakovitost s mnoha malými úlomky.
Oblast platnosti
Touto směrnicí se posuzuje vizuální kvalita tabulového bezpečnostního skla (ESG) pro aplikaci ve stavebnictví. Posouzení probíhá podle níže popsaných zásad kontroly s pomocí následujících tabulek a údajů. Hodnotí se zbylá světlá plocha skla v zabudovaném stavu.
Zkouška
Obecně je u zkoušky směrodatný průhled tabulí a ne pohled shora na tabuli. Přípustnost odchylek, které byly zpozorovány při zkoušce, se určuje podle příslušných tabulek.
Chyby velikosti £ 0,5 mm u skla float bíle ve hmotě zabarveného se nezohledňují.
Chyby velikosti £ 1,0 mm u zrcadlového surového skla a litého skla vždy bílého a jako hmota zabarveného se nezohledňují.
Závady z výrobního procesu zrcadlového skla, kterým nelze vždy zabránit, jako např. porušené pole ve formě vměstků, nesmějí být zpravidla svým polem větší než 3 mm.
Zkouška se provádí podle následujících norem:DIN 1249, vydání 1973 (mezitím staženo)
Zkouška se provádí tím způsobem, že: vzdálenost pozorovatele od skla je minimálně 1 m,
u zrcadlového surového skla a litého skla, vždy čirého a probarveného ve hmotě ve vzdálenosti 1,5 m ve výšce středu tabule.
Průhled by se měl posuzovat z úhlu pozorování, který odpovídá běžnému užívání prostoru. Zpravidla se nabízí vertikální způsob pozorování. Kontrola se provádí při intenzitě světla odpovídající difuznímu dennímu světlu.
Směrnice pro posouzení vizuální kvality lakovaného skla a skla se fototiskem
Oblast platnosti
Tato směrnice platí pro posouzení vizuální kvality skel, které jsou po celé ploše nebo jen částečně lakované nebo s potiskem a které se vyrábí nánosem na tabulové bezpečnostní sklo nebo tepelně zpevněné sklo.
K posouzení vhodnosti výrobků je zapotřebí seznámit výrobce s konkrétní oblastí aplikace. To se týká zejména následujících údajů:
- vnitřní použití
- požadavky na HST podle TRVL 9/98 a seznam stavebních předpisů pro potištěné lakované
nebo emailované ESG
- použití v oblasti průhledu
(pozorování z obou stran, např. příčky, fasády atd.)
- použití s přímým osvětlením zezadu
- kvalita hrany a event. volné pohledové hrany
(pro volné hrany musí být druh hrany obroušen nebo vyleštěn)
- další zpracování monotabulí na izolační sklo nebo VSG
(jen povolené barvy)
- referenční bod u skel se sítotiskem
Pokud se spojí lakovaná skla a/nebo skla s potiskem na VSG a/nebo na izolační sklo, posuzuje se každá tabule jednotlivě (jako monotabule).
Vysvětlivky/upozornění /pojmy
Lakovaná skla a skla se potiskem
Povrch skla se lakuje po celé ploše různými druhy nanášení. Barva se pozoruje vždy tabulí skla bez laku tak, že vlastní barva skla ovlivňuje tón barvy. Při předpokládaném pozorování z obou stran doporučujeme vzorkování 1 : 1.
Lakovaná strana se zabuduje zpravidla jako povětrnostně odvrácená strana. Ostatní druhy použití vyžadují dohody.
lakovaná nebo potištěná skla vykazují vždy podle výrobního postupu a podle barvy více nebo méně vysokou hodnotu zbytkového prostupu světla a nejsou proto neprůsvitné. Světlé barvy mají vždy vyšší prostup světla než tmavé barvy. Při velkých rozdílech jasu nebo vysoké intenzitě světla (denní světlo) mezi normální stranou pozorování a zadní stranou vystupují viditelně při pozorování ze zadní strany optické světle tmavé odstíny uvnitř tabule.
Těmto odstínům nelze zabránit ze strany výrobně technické, protože jsou podmíněny tolerancemi tloušťky vrstvy. Mohou být ale vnímány rušivě, když je možné nebo se předpokládá pozorování z obou stran.
Aplikace v oblasti průhledu (pozorování z obou stran) je nutno odsouhlasit vždy s výrobcem, protože lakovaná skla nejsou obecně vhodná pro aplikace osvětlené zezadu. V závislosti na výrobním postupu vyplývají zvláštnosti a rozdíly vzniklé v důsledku nerovnoměrného rozložení vrstvy stříkané barvy.
Posouzení barevného dojmu lakovaného skla i skla s tiskem
Barevné odchylky nelze zásadně vyloučit, protože mohou být podmíněny několika vlivy, kterým nelze zabránit. Na základě níže uvedených vlivů může převládat za určitých světelných poměrů a způsobu pozorování znatelný barevný rozdíl mezi dvěma tabulemi, který může pozorovatel hodnotit velmi subjektivně jako „rušivý“ nebo také „nerušivý“.
Posuzování skel s fototiskem
Barevné odchylky nelze zásadně vyloučit, protože mohou být podmíněny několika vlivy, kterým nelze zabránit. Drobné vady jako smítko prachu pod laminací či pigmentová skvrna v tisku, které nejsou naskupené a jedná se o ojedinělí úkaz se nezohledňují. Kvalita tisku jako ostrost, zrňitost a barevnost je vždy přímo úměrná kvalitě dodaných nebo vybraných tiskových dat z internetu.
Obecně platí že dojem z pozorovaného skla je subjektivní a závislý na mnoha faktorech, přičemž nejdůležitojší je úhel pozorování a barevnost světelného spektra dopadající na tabuly skla.
UPOZORŇENÍ : Skla s fototiskem se nedoporučují dávat do bezprostřední blízkosti varných desek vzláště pak plynových. Na poškození přímím teplem u skel s fototiskem se nevztahuje záruka a tato instalace je vždy na osobní riziko zákazníka.
Maximální rozměr skla s fototiskem může být 3200x1600mm (větší rozměr je nutné konzultovat)
Drobné vady:
Zadejte do poptávkového formuláře kód LÉTO20 a sleva je vaše.
Akce platí do 30.9.2023