• icon
  • icon

Výběr schodiště: jaké máte možnosti a kdy při stavbě začít s výběrem?

Při stavbě patrového domu je třeba počítat s umístěním schodiště. To může být vyrobené z mnoha materiálů. Jaký si vybrat a co při plánování zábradlí zohlednit?

 

Stavba schodiště je poměrně náročnou disciplínou, při které je třeba věnovat pozornost nejen estetickým, ale především praktickým a bezpečnostním náležitostem. Nejde totiž jen o druh samotných nášlapů, ale i o důkladné ukotvení a nosnost všech použitých materiálů.

 

Začněte včas

Jakmile začnete řešit projekt domu, je třeba mluvit i o vaší představě schodiště. To může mít různé podoby, vždy ale musí být naprosto bezpečné. Každý materiál vyžaduje jiné kotvení, je proto nutné mít předem alespoň přibližnou představu, aby se v projektu stavby zohlednilo kotvení a s ním související materiál přilehlých zdí.

 

Každý tvar schodiště vyžaduje jiný prostor, ideální je vyčlenit si alespoň 6 m2, aby byla zajištěna pohodlná průchodnost. Nejčastější volbou jsou rovná schodiště nebo schodiště do U s podestou, ta zároveň patří mezi nejbezpečnější. Nezapomeňte, že čím komplikovanější tvar schodiště má, tím je jeho provedení fyzicky, materiálově i finančně náročnější.

 

Návrh schodiště musí odpovídat normě ČSN 734130, která upravuje základní parametry, jako je výška nášlapu a jiné technické záležitosti. Nejlepší je proto nechat projekt i konstrukci zábradlí na odborníkovi, který pomocí přesných výpočtů zajistí dodržení všech nutných náležitostí, a především garantuje bezpečnost schodiště.

 

Jaký materiál vybrat?

Než oslovíte projektanta s žádostí o návrh schodiště, ujasněte si, jaký materiál chcete použít. Nemusíte se rozhodnout jen pro jeden – velmi působivé jsou i různé kombinace materiálů.

Samotná konstrukce schodiště je nejčastěji železobetonová, dřevěná nebo ocelová. Nášlapy mohou být pokryté jakoukoliv podlahovou krytinou, tedy dlažbou, vinylem, linoleem či dřevem. Dříve se používalo i pokrytí kobercem, které v moderních interiérech vidíme jen zřídka. V současné době patří mezi nejpoužívanější materiály dřevo, kov, sklo a jejich kombinace.

 

Dřevěná masivní schodiště působí příjemným, teplým dojmem. Nejčastěji se používá dřevo z dubu, buku nebo jasanu, dobrý poměr ceny a výkonu představuje dřevo z borovice. Podle druhu zvoleného dřeva je schodiště odolné, jako živý materiál však vyžaduje určitou péči.

 

Skleněná schodiště naopak dodávají interiéru vzdušnost, působí moderně a minimalisticky, lehce se udržují a mohou být velmi působivou dominantou celého prostoru. Křehkosti skla je zabráněno jeho úpravou a tvrzením, skleněné schodiště proto není nebezpečnější než provedení ze dřeva nebo kovu. Upravené skleněné nášlapy nekloužou a nevyžadují žádnou nadstandardní péči, stačí je otřít vodou se saponátem.

 

 Chcete minimalistické skleněné schodiště, nebo byste rádi skleněné nášlapy kombinovali s dřevem a kovem? Kontaktujte nás, společně najdeme ideální řešení.

Celý náš tým je vám plně k dispozici, stačí nás kontaktovat

+420 261 226 017

+420 261 226 786

praha@barevnaskla.cz

U plynárny 770/8,
140 00 Praha 4 - Michle

Po-Čt 10:00 - 17:00

10:00 - 17:00

So individuálně na objednání

 

 

 

 

 

+420 725 845 330

brno@barevnaskla.cz

Pražská 156,
642 00 Brno - Bosonohy

Po-Pá8:00 - 16:00

So - individuálně na objednání